Trøndelag

    Røros - Rosse.

    Røros - Rosse har 5 638 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 788 100 kr, og er rangert som nr. 239 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    5 638
    Areal
    1 756 km²
    Medianalder
    48 år
    Befolkningsvekst
    -0,8 %

    Profil

    Slik beskrives Røros - Rosse.

    Røros - Rosse er en mindre kommune, rangert som nummer 170 av 357 på folketall, med 5 638 innbyggere og dekker 1 756 km² landareal. Kommunen ligger i Trøndelag, med svært spredt bebygd. 69,1 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Røros - Rosse ligger på 24 972 kr per m², 4 % under nasjonalt snitt. Siste fem år har den steget moderat (+13,8 %).

    Medianinntekten for husholdninger er 788 100 kr, 5 % under nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig eldre enn nasjonalt snitt med medianalder 48 år. 31,8 % har høyere utdanning, 12 % over nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 1,9 %.

    Befolkningen har holdt seg stabil de siste fem årene (+1,6 %). Flyttestatistikken viser balansert flyttestrøm (-0,9 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Røros - Rosse.

    Medianinntekt husholdning

    788 100 kr

    Rangering239 / 357
    vs nasjonalt snitt-4,8%
    5 år+27,7 %

    Boligpris per m²

    24 972 kr/m²

    Rangering162 / 357
    vs nasjonalt snitt-4,3%
    5 år+13,8 %

    Befolkningsvekst (1 år)

    -0,8 %

    Rangering309 / 357
    vs nasjonalt snitt-337,5%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    -0,9 ‰

    Rangering267 / 357
    vs nasjonalt snitt-118,0%

    Arbeidsledighet

    1,9 %

    Rangering45 / 357
    vs nasjonalt snitt-35,8%

    Medianalder

    48 år

    Rangering275 / 357
    vs nasjonalt snitt+6,9%

    Høyere utdanning

    31,8 %

    Rangering77 / 357
    vs nasjonalt snitt+12,0%
    5 år+10,0 %

    Folketetthet

    3/km²

    Rangering276 / 357
    vs nasjonalt snitt-94,3%

    Andel i tettsted

    69,1 %

    Rangering129 / 357
    vs nasjonalt snitt+22,5%

    Barnehagedekning 1–5 år

    93,0 %

    Rangering200 / 357
    vs nasjonalt snitt+0,5%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Røros - Rosse.

    Arbeiderpartiet fikk 42,2 % av godkjente stemmer i Røros - Rosse ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet42,2 %+7,6 %pp
    • Fremskrittspartiet12,4 %+7,7 %pp
    • Senterpartiet10,8 %-14,4 %pp
    • Høyre8,8 %-3,0 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti8,4 %-2,5 %pp
    • Rødt7,1 %+1,9 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne3,3 %+1,1 %pp
    • Venstre2,4 %+0,2 %pp
    • Kristelig Folkeparti0,9 %+0,2 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 7.7 pp, Senterpartiet ned 14.4 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.