Trøndelag

    Rindal.

    Rindal har 1 935 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 828 000 kr, og er rangert som nr. 156 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    1 935
    Areal
    612 km²
    Medianalder
    48 år
    Befolkningsvekst
    -0,1 %

    Profil

    Slik beskrives Rindal.

    Rindal er en av landets minste kommuner, rangert som nummer 287 av 357 på folketall, med 1 935 innbyggere og dekker 612 km² landareal. Kommunen ligger i Trøndelag, med svært spredt bebygd. 37,7 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Rindal ligger på 14 103 kr per m², 46 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 828 000 kr, tett opp mot nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig eldre enn nasjonalt snitt med medianalder 48 år. 23,8 % har høyere utdanning, 16 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 0,9 %.

    Befolkningen har krympet svakt de siste fem årene (-2,7 %). Flyttestatistikken viser balansert flyttestrøm (+2,1 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Rindal.

    Medianinntekt husholdning

    828 000 kr

    Rangering156 / 357
    vs nasjonalt snitt+0,0%
    5 år+18,1 %

    Boligpris per m²

    14 103 kr/m²

    Rangering32 / 357
    vs nasjonalt snitt-46,0%

    Befolkningsvekst (1 år)

    -0,1 %

    Rangering240 / 357
    vs nasjonalt snitt-131,3%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +2,1 ‰

    Rangering224 / 357
    vs nasjonalt snitt-58,0%

    Arbeidsledighet

    0,9 %

    Rangering5 / 357
    vs nasjonalt snitt-69,6%

    Medianalder

    48 år

    Rangering277 / 357
    vs nasjonalt snitt+6,9%

    Høyere utdanning

    23,8 %

    Rangering289 / 357
    vs nasjonalt snitt-16,2%
    5 år+10,2 %

    Folketetthet

    3/km²

    Rangering280 / 357
    vs nasjonalt snitt-94,3%

    Andel i tettsted

    37,7 %

    Rangering265 / 357
    vs nasjonalt snitt-33,2%

    Barnehagedekning 1–5 år

    87,9 %

    Rangering308 / 357
    vs nasjonalt snitt-5,0%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Rindal.

    Arbeiderpartiet fikk 36,0 % av godkjente stemmer i Rindal ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet36,0 %+6,9 %pp
    • Senterpartiet28,8 %-15,3 %pp
    • Fremskrittspartiet12,7 %+6,7 %pp
    • Høyre6,3 %-1,2 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti3,9 %+0,5 %pp
    • Rødt3,4 %+1,0 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne2,3 %+0,6 %pp
    • Kristelig Folkeparti2,0 %+0,2 %pp
    • Venstre0,5 %-0,5 %pp

    Siden 2021: Arbeiderpartiet opp 6.9 pp, Senterpartiet ned 15.3 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.