Trøndelag

    Oppdal.

    Oppdal har 7 421 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 802 200 kr, og er rangert som nr. 218 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    7 421
    Areal
    2 201 km²
    Medianalder
    43 år
    Befolkningsvekst
    0,2 %

    Profil

    Slik beskrives Oppdal.

    Oppdal er en mindre kommune, rangert som nummer 139 av 357 på folketall, med 7 421 innbyggere og dekker 2 201 km² landareal. Kommunen ligger i Trøndelag, med svært spredt bebygd. 62,9 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Oppdal ligger på 32 881 kr per m², 26 % over nasjonalt snitt. Siste fem år har den steget kraftig (+50,4 %).

    Medianinntekten for husholdninger er 802 200 kr, 3 % under nasjonalt snitt. Befolkningen er noe yngre enn snittet med medianalder 43 år. 29,0 % har høyere utdanning, tett opp mot nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 2,1 %.

    Befolkningen har vokst tydelig de siste fem årene (+6,3 %). Flyttestatistikken viser tydelig netto-innflytting (+4,9 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Oppdal.

    Medianinntekt husholdning

    802 200 kr

    Rangering218 / 357
    vs nasjonalt snitt-3,1%
    5 år+22,7 %

    Boligpris per m²

    32 881 kr/m²

    Rangering221 / 357
    vs nasjonalt snitt+26,0%
    5 år+50,4 %

    Befolkningsvekst (1 år)

    0,2 %

    Rangering206 / 357
    vs nasjonalt snitt-43,8%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +4,9 ‰

    Rangering158 / 357
    vs nasjonalt snitt-2,0%

    Arbeidsledighet

    2,1 %

    Rangering62 / 357
    vs nasjonalt snitt-29,1%

    Medianalder

    43 år

    Rangering131 / 357
    vs nasjonalt snitt-4,2%

    Høyere utdanning

    29,0 %

    Rangering130 / 357
    vs nasjonalt snitt+2,1%
    5 år+13,3 %

    Folketetthet

    3/km²

    Rangering274 / 357
    vs nasjonalt snitt-94,3%

    Andel i tettsted

    62,9 %

    Rangering163 / 357
    vs nasjonalt snitt+11,5%

    Barnehagedekning 1–5 år

    99,7 %

    Rangering16 / 357
    vs nasjonalt snitt+7,8%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Oppdal.

    Arbeiderpartiet fikk 29,7 % av godkjente stemmer i Oppdal ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet29,7 %+2,6 %pp
    • Fremskrittspartiet22,7 %+13,9 %pp
    • Senterpartiet15,3 %-13,8 %pp
    • Høyre10,1 %-3,4 %pp
    • Kristelig Folkeparti4,7 %+0,6 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne4,3 %+1,1 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti3,6 %-1,9 %pp
    • Venstre3,0 %-0,4 %pp
    • Rødt2,8 %+0,4 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 13.9 pp, Senterpartiet ned 13.8 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.