Vestland

    Luster.

    Luster har 5 478 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 861 200 kr, og er rangert som nr. 103 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    5 478
    Areal
    2 597 km²
    Medianalder
    42 år
    Befolkningsvekst
    0,8 %

    Profil

    Slik beskrives Luster.

    Luster er en mindre kommune, rangert som nummer 177 av 357 på folketall, med 5 478 innbyggere og dekker 2 597 km² landareal. Kommunen ligger i Vestland, med svært spredt bebygd. 50,7 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Luster ligger på 19 575 kr per m², 25 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 861 200 kr, 4 % over nasjonalt snitt. Befolkningen er noe yngre enn snittet med medianalder 42 år. 31,2 % har høyere utdanning, 10 % over nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 1,8 %.

    Befolkningen har vokst tydelig de siste fem årene (+5,6 %). Flyttestatistikken viser tydelig netto-innflytting (+7,3 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Luster.

    Medianinntekt husholdning

    861 200 kr

    Rangering103 / 357
    vs nasjonalt snitt+4,0%

    Boligpris per m²

    19 575 kr/m²

    Rangering106 / 357
    vs nasjonalt snitt-25,0%

    Befolkningsvekst (1 år)

    0,8 %

    Rangering89 / 357
    vs nasjonalt snitt+165,6%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +7,3 ‰

    Rangering108 / 357
    vs nasjonalt snitt+46,0%

    Arbeidsledighet

    1,8 %

    Rangering35 / 357
    vs nasjonalt snitt-39,2%

    Medianalder

    42 år

    Rangering98 / 357
    vs nasjonalt snitt-6,5%

    Høyere utdanning

    31,2 %

    Rangering85 / 357
    vs nasjonalt snitt+9,9%

    Folketetthet

    2/km²

    Rangering302 / 357
    vs nasjonalt snitt-96,2%

    Andel i tettsted

    50,7 %

    Rangering213 / 357
    vs nasjonalt snitt-10,1%

    Barnehagedekning 1–5 år

    93,1 %

    Rangering195 / 357
    vs nasjonalt snitt+0,6%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Luster.

    Arbeiderpartiet fikk 39,4 % av godkjente stemmer i Luster ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet39,4 %+9,6 %pp
    • Senterpartiet20,0 %-17,3 %pp
    • Fremskrittspartiet14,4 %+8,2 %pp
    • Kristelig Folkeparti7,2 %+2,2 %pp
    • Høyre6,1 %-2,5 %pp
    • Rødt3,2 %+0,5 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti2,9 %-1,5 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne2,7 %+0,4 %pp
    • Venstre1,4 %-0,6 %pp

    Siden 2021: Arbeiderpartiet opp 9.6 pp, Senterpartiet ned 17.3 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.