Innlandet

    Grue.

    Grue har 4 463 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 686 400 kr, og er rangert som nr. 343 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    4 463
    Areal
    777 km²
    Medianalder
    54 år
    Befolkningsvekst
    -1,1 %

    Profil

    Slik beskrives Grue.

    Grue er en mindre kommune, rangert som nummer 195 av 357 på folketall, med 4 463 innbyggere og dekker 777 km² landareal. Kommunen ligger i Innlandet, med svært spredt bebygd. 27,2 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Grue ligger på 12 434 kr per m², 52 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 686 400 kr, 17 % under nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig eldre enn nasjonalt snitt med medianalder 54 år. 21,0 % har høyere utdanning, 26 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 4,2 %.

    Befolkningen har krympet svakt de siste fem årene (-1,8 %). Flyttestatistikken viser balansert flyttestrøm (-1,6 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Grue.

    Medianinntekt husholdning

    686 400 kr

    Rangering343 / 357
    vs nasjonalt snitt-17,1%

    Boligpris per m²

    12 434 kr/m²

    Rangering15 / 357
    vs nasjonalt snitt-52,4%

    Befolkningsvekst (1 år)

    -1,1 %

    Rangering333 / 357
    vs nasjonalt snitt-446,9%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    -1,6 ‰

    Rangering278 / 357
    vs nasjonalt snitt-132,0%

    Arbeidsledighet

    4,2 %

    Rangering216 / 357
    vs nasjonalt snitt+41,9%

    Medianalder

    54 år

    Rangering351 / 357
    vs nasjonalt snitt+20,3%

    Høyere utdanning

    21,0 %

    Rangering338 / 357
    vs nasjonalt snitt-26,1%

    Folketetthet

    6/km²

    Rangering206 / 357
    vs nasjonalt snitt-88,7%

    Andel i tettsted

    27,2 %

    Rangering310 / 357
    vs nasjonalt snitt-51,8%

    Barnehagedekning 1–5 år

    81,5 %

    Rangering342 / 357
    vs nasjonalt snitt-11,9%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Grue.

    Arbeiderpartiet fikk 30,4 % av godkjente stemmer i Grue ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet30,4 %-3,2 %pp
    • Fremskrittspartiet25,1 %+14,0 %pp
    • Senterpartiet21,4 %-11,6 %pp
    • Høyre6,7 %-1,9 %pp
    • Rødt4,3 %+1,4 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti2,6 %-1,1 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne1,2 %+0,1 %pp
    • Venstre0,9 %-0,2 %pp
    • Kristelig Folkeparti0,8 %+0,3 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 14.0 pp, Senterpartiet ned 11.6 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.