Trøndelag

    Verdal.

    Verdal har 15 435 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 796 200 kr, og er rangert som nr. 230 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    15 435
    Areal
    1 475 km²
    Medianalder
    43 år
    Befolkningsvekst
    0,1 %

    Profil

    Slik beskrives Verdal.

    Verdal er en mindre kommune, rangert som nummer 81 av 357 på folketall, med 15 435 innbyggere og dekker 1 475 km² landareal. Kommunen ligger i Trøndelag, med spredt bebygd. 69,8 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Verdal ligger på 21 954 kr per m², 16 % under nasjonalt snitt. Siste fem år har den steget tydelig (+24,4 %).

    Medianinntekten for husholdninger er 796 200 kr, 4 % under nasjonalt snitt. Befolkningen er noe yngre enn snittet med medianalder 43 år. 25,9 % har høyere utdanning, 9 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 3,9 %.

    Befolkningen har vokst tydelig de siste fem årene (+3,0 %). Flyttestatistikken viser balansert flyttestrøm (+1,1 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Verdal.

    Medianinntekt husholdning

    796 200 kr

    Rangering230 / 357
    vs nasjonalt snitt-3,8%
    5 år+23,3 %

    Boligpris per m²

    21 954 kr/m²

    Rangering129 / 357
    vs nasjonalt snitt-15,9%
    5 år+24,4 %

    Befolkningsvekst (1 år)

    0,1 %

    Rangering208 / 357
    vs nasjonalt snitt-53,1%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +1,1 ‰

    Rangering241 / 357
    vs nasjonalt snitt-78,0%

    Arbeidsledighet

    3,9 %

    Rangering208 / 357
    vs nasjonalt snitt+31,8%

    Medianalder

    43 år

    Rangering133 / 357
    vs nasjonalt snitt-4,2%

    Høyere utdanning

    25,9 %

    Rangering214 / 357
    vs nasjonalt snitt-8,8%
    5 år+11,2 %

    Folketetthet

    10/km²

    Rangering166 / 357
    vs nasjonalt snitt-81,1%

    Andel i tettsted

    69,8 %

    Rangering124 / 357
    vs nasjonalt snitt+23,8%

    Barnehagedekning 1–5 år

    95,2 %

    Rangering108 / 357
    vs nasjonalt snitt+2,9%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Verdal.

    Arbeiderpartiet fikk 41,3 % av godkjente stemmer i Verdal ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet41,3 %+3,9 %pp
    • Fremskrittspartiet20,3 %+12,7 %pp
    • Senterpartiet12,7 %-17,6 %pp
    • Høyre9,0 %-0,5 %pp
    • Rødt5,0 %+1,4 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti3,3 %-1,5 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne1,6 %+0,3 %pp
    • Kristelig Folkeparti1,3 %+0,2 %pp
    • Venstre1,2 %-0,1 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 12.7 pp, Senterpartiet ned 17.6 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.