Innlandet

    Våler (Innlandet).

    Våler (Innlandet) har 3 614 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 685 800 kr, og er rangert som nr. 345 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    3 614
    Areal
    678 km²
    Medianalder
    52 år
    Befolkningsvekst
    1,6 %

    Profil

    Slik beskrives Våler (Innlandet).

    Våler (Innlandet) er en av landets minste kommuner, rangert som nummer 214 av 357 på folketall, med 3 614 innbyggere og dekker 678 km² landareal. Kommunen ligger i Innlandet, med svært spredt bebygd. 37,0 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Våler (Innlandet) ligger på 12 346 kr per m², 53 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 685 800 kr, 17 % under nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig eldre enn nasjonalt snitt med medianalder 52 år. 21,2 % har høyere utdanning, 25 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 3,1 %.

    Befolkningen har holdt seg stabil de siste fem årene (+0,8 %). Flyttestatistikken viser stor netto-innflytting (+23,7 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Våler (Innlandet).

    Medianinntekt husholdning

    685 800 kr

    Rangering345 / 357
    vs nasjonalt snitt-17,1%

    Boligpris per m²

    12 346 kr/m²

    Rangering14 / 357
    vs nasjonalt snitt-52,7%

    Befolkningsvekst (1 år)

    1,6 %

    Rangering33 / 357
    vs nasjonalt snitt+384,4%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +23,7 ‰

    Rangering9 / 357
    vs nasjonalt snitt+374,0%

    Arbeidsledighet

    3,1 %

    Rangering153 / 357
    vs nasjonalt snitt+4,7%

    Medianalder

    52 år

    Rangering335 / 357
    vs nasjonalt snitt+15,8%

    Høyere utdanning

    21,2 %

    Rangering332 / 357
    vs nasjonalt snitt-25,4%

    Folketetthet

    5/km²

    Rangering229 / 357
    vs nasjonalt snitt-90,6%

    Andel i tettsted

    37,0 %

    Rangering269 / 357
    vs nasjonalt snitt-34,4%

    Barnehagedekning 1–5 år

    73,7 %

    Rangering351 / 357
    vs nasjonalt snitt-20,3%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Våler (Innlandet).

    Arbeiderpartiet fikk 25,4 % av godkjente stemmer i Våler (Innlandet) ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet25,4 %-2,9 %pp
    • Fremskrittspartiet24,2 %+14,3 %pp
    • Senterpartiet24,0 %-14,1 %pp
    • Høyre5,2 %-0,3 %pp
    • Rødt4,6 %+1,0 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti3,1 %-2,2 %pp
    • Venstre1,4 %+0,3 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne1,1 %+0,3 %pp
    • Kristelig Folkeparti0,7 %+0,1 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 14.3 pp, Senterpartiet ned 14.1 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.