Vestland

    Ullensvang.

    Ullensvang har 10 929 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 861 700 kr, og er rangert som nr. 101 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    10 929
    Areal
    2 962 km²
    Medianalder
    46 år
    Befolkningsvekst
    -0,5 %

    Profil

    Slik beskrives Ullensvang.

    Ullensvang er en mindre kommune, rangert som nummer 107 av 357 på folketall, med 10 929 innbyggere og dekker 2 962 km² landareal. Kommunen ligger i Vestland, med svært spredt bebygd. 69,6 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Ullensvang ligger på 19 774 kr per m², 24 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 861 700 kr, 4 % over nasjonalt snitt. Befolkningen er noe eldre enn snittet med medianalder 46 år. 28,0 % har høyere utdanning, tett opp mot nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 2,8 %.

    Befolkningen har holdt seg stabil de siste fem årene (-0,7 %). Flyttestatistikken viser balansert flyttestrøm (+0,8 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Ullensvang.

    Medianinntekt husholdning

    861 700 kr

    Rangering101 / 357
    vs nasjonalt snitt+4,1%

    Boligpris per m²

    19 774 kr/m²

    Rangering109 / 357
    vs nasjonalt snitt-24,2%

    Befolkningsvekst (1 år)

    -0,5 %

    Rangering285 / 357
    vs nasjonalt snitt-246,9%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +0,8 ‰

    Rangering247 / 357
    vs nasjonalt snitt-84,0%

    Arbeidsledighet

    2,8 %

    Rangering122 / 357
    vs nasjonalt snitt-5,4%

    Medianalder

    46 år

    Rangering226 / 357
    vs nasjonalt snitt+2,4%

    Høyere utdanning

    28,0 %

    Rangering155 / 357
    vs nasjonalt snitt-1,4%

    Folketetthet

    4/km²

    Rangering251 / 357
    vs nasjonalt snitt-92,5%

    Andel i tettsted

    69,6 %

    Rangering126 / 357
    vs nasjonalt snitt+23,4%

    Barnehagedekning 1–5 år

    93,7 %

    Rangering174 / 357
    vs nasjonalt snitt+1,3%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Ullensvang.

    Arbeiderpartiet fikk 33,2 % av godkjente stemmer i Ullensvang ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet33,2 %+7,5 %pp
    • Fremskrittspartiet21,5 %+9,7 %pp
    • Senterpartiet14,5 %-14,7 %pp
    • Høyre9,4 %-4,1 %pp
    • Rødt8,4 %+2,6 %pp
    • Kristelig Folkeparti2,8 %+0,6 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti2,7 %-2,8 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne2,1 %+0,3 %pp
    • Venstre1,6 %-0,2 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 9.7 pp, Senterpartiet ned 14.7 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.