Møre og Romsdal

    Tingvoll.

    Tingvoll har 3 066 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 815 300 kr, og er rangert som nr. 185 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    3 066
    Areal
    322 km²
    Medianalder
    48 år
    Befolkningsvekst
    -0,4 %

    Profil

    Slik beskrives Tingvoll.

    Tingvoll er en av landets minste kommuner, rangert som nummer 227 av 357 på folketall, med 3 066 innbyggere og dekker 322 km² landareal. Kommunen ligger i Møre og Romsdal, med spredt bebygd. 34,1 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Tingvoll ligger på 10 845 kr per m², 58 % under nasjonalt snitt. Siste fem år har den falt tydelig (-16,9 %).

    Medianinntekten for husholdninger er 815 300 kr, tett opp mot nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig eldre enn nasjonalt snitt med medianalder 48 år. 27,8 % har høyere utdanning, tett opp mot nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 2,0 %.

    Befolkningen har holdt seg stabil de siste fem årene (+2,7 %). Flyttestatistikken viser balansert flyttestrøm (-1,3 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Tingvoll.

    Medianinntekt husholdning

    815 300 kr

    Rangering185 / 357
    vs nasjonalt snitt-1,5%
    5 år+23,5 %

    Boligpris per m²

    10 845 kr/m²

    Rangering5 / 357
    vs nasjonalt snitt-58,4%
    5 år-16,9 %

    Befolkningsvekst (1 år)

    -0,4 %

    Rangering266 / 357
    vs nasjonalt snitt-212,5%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    -1,3 ‰

    Rangering271 / 357
    vs nasjonalt snitt-126,0%

    Arbeidsledighet

    2,0 %

    Rangering46 / 357
    vs nasjonalt snitt-32,4%
    5 år-13,0 %

    Medianalder

    48 år

    Rangering261 / 357
    vs nasjonalt snitt+6,9%

    Høyere utdanning

    27,8 %

    Rangering158 / 357
    vs nasjonalt snitt-2,1%
    5 år+11,2 %

    Folketetthet

    10/km²

    Rangering156 / 357
    vs nasjonalt snitt-81,1%

    Andel i tettsted

    34,1 %

    Rangering280 / 357
    vs nasjonalt snitt-39,5%

    Barnehagedekning 1–5 år

    91,7 %

    Rangering246 / 357
    vs nasjonalt snitt-0,9%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Tingvoll.

    Arbeiderpartiet fikk 28,0 % av godkjente stemmer i Tingvoll ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet28,0 %+6,1 %pp
    • Fremskrittspartiet26,5 %+8,7 %pp
    • Senterpartiet17,7 %-16,4 %pp
    • Høyre5,8 %+0,1 %pp
    • Rødt4,4 %+0,8 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti3,8 %-1,1 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne3,6 %+0,7 %pp
    • Kristelig Folkeparti3,2 %+0,1 %pp
    • Venstre1,8 %-0,2 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 8.7 pp, Senterpartiet ned 16.4 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.