Trøndelag

    Steinkjer.

    Steinkjer har 24 007 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 793 700 kr, og er rangert som nr. 233 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    24 007
    Areal
    1 937 km²
    Medianalder
    44 år
    Befolkningsvekst
    -0,2 %

    Profil

    Slik beskrives Steinkjer.

    Steinkjer er en mellomstor kommune i nasjonal sammenheng, rangert som nummer 54 av 357 på folketall, med 24 007 innbyggere og dekker 1 937 km² landareal. Kommunen ligger i Trøndelag, med spredt bebygd. 67,4 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Steinkjer ligger på 21 661 kr per m², 17 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 793 700 kr, 4 % under nasjonalt snitt. Befolkningen er rundt nasjonalt snitt i alder med medianalder 44 år. 29,9 % har høyere utdanning, 5 % over nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 3,1 %.

    Befolkningen har holdt seg stabil de siste fem årene (-0,6 %). Flyttestatistikken viser balansert flyttestrøm (+0,4 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Steinkjer.

    Medianinntekt husholdning

    793 700 kr

    Rangering233 / 357
    vs nasjonalt snitt-4,1%

    Boligpris per m²

    21 661 kr/m²

    Rangering124 / 357
    vs nasjonalt snitt-17,0%

    Befolkningsvekst (1 år)

    -0,2 %

    Rangering248 / 357
    vs nasjonalt snitt-175,0%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +0,4 ‰

    Rangering256 / 357
    vs nasjonalt snitt-92,0%

    Arbeidsledighet

    3,1 %

    Rangering157 / 357
    vs nasjonalt snitt+4,7%

    Medianalder

    44 år

    Rangering183 / 357
    vs nasjonalt snitt-2,0%

    Høyere utdanning

    29,9 %

    Rangering110 / 357
    vs nasjonalt snitt+5,3%

    Folketetthet

    12/km²

    Rangering153 / 357
    vs nasjonalt snitt-77,4%

    Andel i tettsted

    67,4 %

    Rangering139 / 357
    vs nasjonalt snitt+19,5%

    Barnehagedekning 1–5 år

    96,7 %

    Rangering60 / 357
    vs nasjonalt snitt+4,5%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Steinkjer.

    Arbeiderpartiet fikk 37,2 % av godkjente stemmer i Steinkjer ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet37,2 %+1,7 %pp
    • Senterpartiet17,6 %-12,5 %pp
    • Fremskrittspartiet17,5 %+10,8 %pp
    • Høyre7,0 %-2,2 %pp
    • Rødt6,9 %+2,2 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti3,9 %-1,6 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne2,1 %+0,2 %pp
    • Venstre2,0 %-0,2 %pp
    • Kristelig Folkeparti1,4 %+0,3 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 10.8 pp, Senterpartiet ned 12.5 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.