Telemark

    Skien.

    Skien har 56 906 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 797 500 kr, og er rangert som nr. 228 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    56 906
    Areal
    719 km²
    Medianalder
    43 år
    Befolkningsvekst
    0,1 %

    Profil

    Slik beskrives Skien.

    Skien er blant landets folkerikeste kommuner, rangert som nummer 18 av 357 på folketall, med 56 906 innbyggere og dekker 719 km² landareal. Kommunen ligger i Telemark, med moderat befolkningstetthet. 91,4 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Skien ligger på 27 752 kr per m², 6 % over nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 797 500 kr, 4 % under nasjonalt snitt. Befolkningen er noe yngre enn snittet med medianalder 43 år. 32,3 % har høyere utdanning, 14 % over nasjonalt snitt.

    Befolkningen økte med 0,1 % siste år. Flyttestatistikken viser balansert flyttestrøm (+2,0 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Skien.

    Medianinntekt husholdning

    797 500 kr

    Rangering228 / 357
    vs nasjonalt snitt-3,7%

    Boligpris per m²

    27 752 kr/m²

    Rangering190 / 357
    vs nasjonalt snitt+6,3%

    Befolkningsvekst (1 år)

    0,1 %

    Rangering220 / 357
    vs nasjonalt snitt-78,1%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +2,0 ‰

    Rangering225 / 357
    vs nasjonalt snitt-60,0%

    Medianalder

    43 år

    Rangering122 / 357
    vs nasjonalt snitt-4,2%

    Høyere utdanning

    32,3 %

    Rangering72 / 357
    vs nasjonalt snitt+13,7%

    Folketetthet

    79/km²

    Rangering50 / 357
    vs nasjonalt snitt+49,1%

    Andel i tettsted

    91,4 %

    Rangering32 / 357
    vs nasjonalt snitt+62,1%

    Barnehagedekning 1–5 år

    94,0 %

    Rangering159 / 357
    vs nasjonalt snitt+1,6%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Skien.

    Arbeiderpartiet fikk 32,5 % av godkjente stemmer i Skien ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet32,5 %
    • Fremskrittspartiet25,1 %
    • Høyre12,5 %
    • Rødt5,7 %
    • Kristelig Folkeparti5,4 %
    • Sosialistisk Venstreparti4,8 %
    • Miljøpartiet de Grønne3,3 %
    • Senterpartiet3,3 %
    • Venstre2,4 %

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.