Trøndelag

    Rennebu.

    Rennebu har 2 514 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 788 000 kr, og er rangert som nr. 240 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    2 514
    Areal
    924 km²
    Medianalder
    49 år
    Befolkningsvekst
    0,0 %

    Profil

    Slik beskrives Rennebu.

    Rennebu er en av landets minste kommuner, rangert som nummer 254 av 357 på folketall, med 2 514 innbyggere og dekker 924 km² landareal. Kommunen ligger i Trøndelag, med svært spredt bebygd. 41,2 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Rennebu ligger på 11 852 kr per m², 55 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 788 000 kr, 5 % under nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig eldre enn nasjonalt snitt med medianalder 49 år. 20,8 % har høyere utdanning, 27 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 2,5 %.

    Befolkningen har holdt seg stabil de siste fem årene (+2,4 %).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Rennebu.

    Medianinntekt husholdning

    788 000 kr

    Rangering240 / 357
    vs nasjonalt snitt-4,8%
    5 år+28,3 %

    Boligpris per m²

    11 852 kr/m²

    Rangering11 / 357
    vs nasjonalt snitt-54,6%

    Befolkningsvekst (1 år)

    0,0 %

    Rangering223 / 357
    vs nasjonalt snitt-87,5%

    Arbeidsledighet

    2,5 %

    Rangering92 / 357
    vs nasjonalt snitt-15,5%

    Medianalder

    49 år

    Rangering297 / 357
    vs nasjonalt snitt+9,1%

    Høyere utdanning

    20,8 %

    Rangering341 / 357
    vs nasjonalt snitt-26,8%
    5 år+13,0 %

    Folketetthet

    3/km²

    Rangering275 / 357
    vs nasjonalt snitt-94,3%

    Andel i tettsted

    41,2 %

    Rangering251 / 357
    vs nasjonalt snitt-27,0%

    Barnehagedekning 1–5 år

    83,8 %

    Rangering331 / 357
    vs nasjonalt snitt-9,4%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Rennebu.

    Arbeiderpartiet fikk 28,7 % av godkjente stemmer i Rennebu ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet28,7 %+4,6 %pp
    • Senterpartiet23,5 %-17,2 %pp
    • Fremskrittspartiet16,5 %+10,8 %pp
    • Kristelig Folkeparti8,8 %+0,1 %pp
    • Høyre6,4 %-1,6 %pp
    • Rødt4,5 %+1,8 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti3,3 %-0,6 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne3,2 %+1,1 %pp
    • Venstre1,6 %+0,2 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 10.8 pp, Senterpartiet ned 17.2 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.