Innlandet

    Rendalen.

    Rendalen har 1 836 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 643 700 kr, og er rangert som nr. 354 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    1 836
    Areal
    3 061 km²
    Medianalder
    54 år
    Befolkningsvekst
    -0,5 %

    Profil

    Slik beskrives Rendalen.

    Rendalen er en av landets minste kommuner, rangert som nummer 293 av 357 på folketall, med 1 836 innbyggere og dekker 3 061 km² landareal. Kommunen ligger i Innlandet, med svært spredt bebygd. 27,4 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Rendalen ligger på 8 902 kr per m², 66 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 643 700 kr, 22 % under nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig eldre enn nasjonalt snitt med medianalder 54 år. 24,8 % har høyere utdanning, 13 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 3,0 %.

    Befolkningen har vokst tydelig de siste fem årene (+5,5 %). Flyttestatistikken viser balansert flyttestrøm (+1,6 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Rendalen.

    Medianinntekt husholdning

    643 700 kr

    Rangering354 / 357
    vs nasjonalt snitt-22,2%

    Boligpris per m²

    8 902 kr/m²

    Rangering2 / 357
    vs nasjonalt snitt-65,9%

    Befolkningsvekst (1 år)

    -0,5 %

    Rangering296 / 357
    vs nasjonalt snitt-268,8%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +1,6 ‰

    Rangering230 / 357
    vs nasjonalt snitt-68,0%

    Arbeidsledighet

    3,0 %

    Rangering145 / 357
    vs nasjonalt snitt+1,4%

    Medianalder

    54 år

    Rangering352 / 357
    vs nasjonalt snitt+20,3%

    Høyere utdanning

    24,8 %

    Rangering254 / 357
    vs nasjonalt snitt-12,7%

    Folketetthet

    1/km²

    Rangering321 / 357
    vs nasjonalt snitt-98,1%

    Andel i tettsted

    27,4 %

    Rangering308 / 357
    vs nasjonalt snitt-51,4%

    Barnehagedekning 1–5 år

    82,5 %

    Rangering337 / 357
    vs nasjonalt snitt-10,8%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Rendalen.

    Arbeiderpartiet fikk 32,4 % av godkjente stemmer i Rendalen ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet32,4 %+2,3 %pp
    • Senterpartiet30,2 %-19,0 %pp
    • Fremskrittspartiet14,6 %+10,1 %pp
    • Høyre6,2 %+1,3 %pp
    • Rødt5,0 %+2,0 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti3,4 %-0,5 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne1,4 %+0,7 %pp
    • Venstre1,0 %+0,6 %pp
    • Kristelig Folkeparti0,8 %+0,2 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 10.1 pp, Senterpartiet ned 19.0 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.