Møre og Romsdal

    Rauma.

    Rauma har 7 195 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 823 200 kr, og er rangert som nr. 167 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    7 195
    Areal
    1 390 km²
    Medianalder
    44 år
    Befolkningsvekst
    -0,0 %

    Profil

    Slik beskrives Rauma.

    Rauma er en mindre kommune, rangert som nummer 144 av 357 på folketall, med 7 195 innbyggere og dekker 1 390 km² landareal. Kommunen ligger i Møre og Romsdal, med svært spredt bebygd. 65,0 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Rauma ligger på 23 607 kr per m², 10 % under nasjonalt snitt. Siste fem år har den steget kraftig (+38,4 %).

    Medianinntekten for husholdninger er 823 200 kr, tett opp mot nasjonalt snitt. Befolkningen er rundt nasjonalt snitt i alder med medianalder 44 år. 27,3 % har høyere utdanning, 4 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 2,8 %.

    Befolkningen har holdt seg stabil de siste fem årene (+2,4 %). Flyttestatistikken viser balansert flyttestrøm (-0,1 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Rauma.

    Medianinntekt husholdning

    823 200 kr

    Rangering167 / 357
    vs nasjonalt snitt-0,6%
    5 år+26,6 %

    Boligpris per m²

    23 607 kr/m²

    Rangering145 / 357
    vs nasjonalt snitt-9,5%
    5 år+38,4 %

    Befolkningsvekst (1 år)

    -0,0 %

    Rangering230 / 357
    vs nasjonalt snitt-103,1%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    -0,1 ‰

    Rangering260 / 357
    vs nasjonalt snitt-102,0%

    Arbeidsledighet

    2,8 %

    Rangering117 / 357
    vs nasjonalt snitt-5,4%
    5 år-15,2 %

    Medianalder

    44 år

    Rangering144 / 357
    vs nasjonalt snitt-2,0%

    Høyere utdanning

    27,3 %

    Rangering176 / 357
    vs nasjonalt snitt-3,9%
    5 år+15,2 %

    Folketetthet

    5/km²

    Rangering222 / 357
    vs nasjonalt snitt-90,6%

    Andel i tettsted

    65,0 %

    Rangering149 / 357
    vs nasjonalt snitt+15,2%

    Barnehagedekning 1–5 år

    90,4 %

    Rangering274 / 357
    vs nasjonalt snitt-2,3%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Fremskrittspartiet størst i Rauma.

    Fremskrittspartiet fikk 30,1 % av godkjente stemmer i Rauma ved siste stortingsvalg.

    • Fremskrittspartiet30,1 %+8,3 %pp
    • Arbeiderpartiet23,8 %+3,4 %pp
    • Høyre10,7 %-4,6 %pp
    • Senterpartiet10,5 %-8,4 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti6,6 %-1,2 %pp
    • Kristelig Folkeparti4,6 %+0,6 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne4,4 %+0,8 %pp
    • Rødt3,7 %+1,3 %pp
    • Venstre2,2 %-0,3 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 8.3 pp, Senterpartiet ned 8.4 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.