Rogaland

    Randaberg.

    Randaberg har 11 841 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 1 049 700 kr, og er rangert som nr. 8 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    11 841
    Areal
    24 km²
    Medianalder
    39 år
    Befolkningsvekst
    0,4 %

    Profil

    Slik beskrives Randaberg.

    Randaberg er en mindre kommune, rangert som nummer 98 av 357 på folketall, med 11 841 innbyggere og dekker 24 km² landareal. Kommunen ligger i Rogaland, med tett bebygd. 87,0 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Randaberg ligger på 39 985 kr per m², 53 % over nasjonalt snitt. Siste fem år har den steget kraftig (+33,2 %).

    Medianinntekten for husholdninger er 1 049 700 kr, 27 % over nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig yngre enn nasjonalt snitt med medianalder 39 år. 35,6 % har høyere utdanning, 25 % over nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 3,4 %.

    Befolkningen har vokst tydelig de siste fem årene (+4,7 %). Flyttestatistikken viser balansert flyttestrøm (-0,3 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Randaberg.

    Medianinntekt husholdning

    1 049 700 kr

    Rangering8 / 357
    vs nasjonalt snitt+26,8%
    5 år+25,9 %

    Boligpris per m²

    39 985 kr/m²

    Rangering251 / 357
    vs nasjonalt snitt+53,2%
    5 år+33,2 %

    Befolkningsvekst (1 år)

    0,4 %

    Rangering171 / 357
    vs nasjonalt snitt+21,9%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    -0,3 ‰

    Rangering261 / 357
    vs nasjonalt snitt-106,0%

    Arbeidsledighet

    3,4 %

    Rangering178 / 357
    vs nasjonalt snitt+14,9%
    5 år-12,8 %

    Medianalder

    39 år

    Rangering22 / 357
    vs nasjonalt snitt-13,1%

    Høyere utdanning

    35,6 %

    Rangering42 / 357
    vs nasjonalt snitt+25,4%
    5 år+13,7 %

    Folketetthet

    491/km²

    Rangering7 / 357
    vs nasjonalt snitt+826,4%

    Andel i tettsted

    87,0 %

    Rangering54 / 357
    vs nasjonalt snitt+54,3%

    Barnehagedekning 1–5 år

    92,3 %

    Rangering224 / 357
    vs nasjonalt snitt-0,2%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Fremskrittspartiet størst i Randaberg.

    Fremskrittspartiet fikk 27,8 % av godkjente stemmer i Randaberg ved siste stortingsvalg.

    • Fremskrittspartiet27,8 %+11,4 %pp
    • Arbeiderpartiet22,3 %+1,3 %pp
    • Høyre15,8 %-11,3 %pp
    • Kristelig Folkeparti11,4 %-0,7 %pp
    • Senterpartiet8,1 %-0,8 %pp
    • Rødt4,0 %+1,1 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti2,6 %-1,2 %pp
    • Venstre2,2 %-1,1 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne2,1 %+0,3 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 11.4 pp, Høyre ned 11.3 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.