Trøndelag

    Overhalla.

    Overhalla har 3 944 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 890 800 kr, og er rangert som nr. 74 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    3 944
    Areal
    689 km²
    Medianalder
    39 år
    Befolkningsvekst
    -0,1 %

    Profil

    Slik beskrives Overhalla.

    Overhalla er en av landets minste kommuner, rangert som nummer 204 av 357 på folketall, med 3 944 innbyggere og dekker 689 km² landareal. Kommunen ligger i Trøndelag, med svært spredt bebygd. 50,4 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Overhalla ligger på 16 041 kr per m², 39 % under nasjonalt snitt. Siste fem år har den steget tydelig (+22,3 %).

    Medianinntekten for husholdninger er 890 800 kr, 8 % over nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig yngre enn nasjonalt snitt med medianalder 39 år. 30,1 % har høyere utdanning, 6 % over nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 2,7 %.

    Befolkningen har holdt seg stabil de siste fem årene (+2,0 %). Flyttestatistikken viser balansert flyttestrøm (-1,3 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Overhalla.

    Medianinntekt husholdning

    890 800 kr

    Rangering74 / 357
    vs nasjonalt snitt+7,6%
    5 år+18,0 %

    Boligpris per m²

    16 041 kr/m²

    Rangering58 / 357
    vs nasjonalt snitt-38,5%
    5 år+22,3 %

    Befolkningsvekst (1 år)

    -0,1 %

    Rangering234 / 357
    vs nasjonalt snitt-115,6%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    -1,3 ‰

    Rangering272 / 357
    vs nasjonalt snitt-126,0%

    Arbeidsledighet

    2,7 %

    Rangering116 / 357
    vs nasjonalt snitt-8,8%

    Medianalder

    39 år

    Rangering37 / 357
    vs nasjonalt snitt-13,1%

    Høyere utdanning

    30,1 %

    Rangering106 / 357
    vs nasjonalt snitt+6,0%
    5 år+15,3 %

    Folketetthet

    6/km²

    Rangering214 / 357
    vs nasjonalt snitt-88,7%

    Andel i tettsted

    50,4 %

    Rangering215 / 357
    vs nasjonalt snitt-10,6%

    Barnehagedekning 1–5 år

    97,2 %

    Rangering50 / 357
    vs nasjonalt snitt+5,1%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Overhalla.

    Arbeiderpartiet fikk 31,4 % av godkjente stemmer i Overhalla ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet31,4 %+6,2 %pp
    • Senterpartiet26,7 %-23,3 %pp
    • Fremskrittspartiet19,5 %+13,2 %pp
    • Høyre8,2 %+1,6 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti3,7 %-1,4 %pp
    • Rødt3,5 %+0,9 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne1,7 %+0,6 %pp
    • Kristelig Folkeparti1,1 %+0,6 %pp
    • Venstre1,1 %+0,3 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 13.2 pp, Senterpartiet ned 23.3 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.