Møre og Romsdal

    Ørsta.

    Ørsta har 11 068 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 872 800 kr, og er rangert som nr. 92 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    11 068
    Areal
    650 km²
    Medianalder
    42 år
    Befolkningsvekst
    0,1 %

    Profil

    Slik beskrives Ørsta.

    Ørsta er en mindre kommune, rangert som nummer 105 av 357 på folketall, med 11 068 innbyggere og dekker 650 km² landareal. Kommunen ligger i Møre og Romsdal, med spredt bebygd. 73,5 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Ørsta ligger på 28 914 kr per m², 11 % over nasjonalt snitt. Siste fem år har den steget tydelig (+24,4 %).

    Medianinntekten for husholdninger er 872 800 kr, 5 % over nasjonalt snitt. Befolkningen er noe yngre enn snittet med medianalder 42 år. 29,5 % har høyere utdanning, 4 % over nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 2,9 %.

    Befolkningen har holdt seg stabil de siste fem årene (+2,2 %). Flyttestatistikken viser balansert flyttestrøm (-1,4 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Ørsta.

    Medianinntekt husholdning

    872 800 kr

    Rangering92 / 357
    vs nasjonalt snitt+5,4%
    5 år+21,6 %

    Boligpris per m²

    28 914 kr/m²

    Rangering198 / 357
    vs nasjonalt snitt+10,8%
    5 år+24,4 %

    Befolkningsvekst (1 år)

    0,1 %

    Rangering212 / 357
    vs nasjonalt snitt-62,5%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    -1,4 ‰

    Rangering274 / 357
    vs nasjonalt snitt-128,0%

    Arbeidsledighet

    2,9 %

    Rangering128 / 357
    vs nasjonalt snitt-2,0%
    5 år+11,5 %

    Medianalder

    42 år

    Rangering77 / 357
    vs nasjonalt snitt-6,5%

    Høyere utdanning

    29,5 %

    Rangering120 / 357
    vs nasjonalt snitt+3,9%
    5 år+9,3 %

    Folketetthet

    17/km²

    Rangering137 / 357
    vs nasjonalt snitt-67,9%

    Andel i tettsted

    73,5 %

    Rangering110 / 357
    vs nasjonalt snitt+30,3%

    Barnehagedekning 1–5 år

    96,7 %

    Rangering58 / 357
    vs nasjonalt snitt+4,5%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Fremskrittspartiet størst i Ørsta.

    Fremskrittspartiet fikk 34,0 % av godkjente stemmer i Ørsta ved siste stortingsvalg.

    • Fremskrittspartiet34,0 %+12,1 %pp
    • Arbeiderpartiet22,3 %+3,8 %pp
    • Senterpartiet10,8 %-15,7 %pp
    • Høyre10,1 %-1,5 %pp
    • Kristelig Folkeparti5,5 %+1,4 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti4,8 %-1,4 %pp
    • Rødt3,1 %+0,4 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne2,4 %+0,4 %pp
    • Venstre2,1 %-0,3 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 12.1 pp, Senterpartiet ned 15.7 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.