Innlandet

    Nord-Fron.

    Nord-Fron har 5 493 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 751 000 kr, og er rangert som nr. 299 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    5 493
    Areal
    1 092 km²
    Medianalder
    49 år
    Befolkningsvekst
    -1,1 %

    Profil

    Slik beskrives Nord-Fron.

    Nord-Fron er en mindre kommune, rangert som nummer 176 av 357 på folketall, med 5 493 innbyggere og dekker 1 092 km² landareal. Kommunen ligger i Innlandet, med svært spredt bebygd. 63,1 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Nord-Fron ligger på 14 116 kr per m², 46 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 751 000 kr, 9 % under nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig eldre enn nasjonalt snitt med medianalder 49 år. 22,8 % har høyere utdanning, 20 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 3,3 %.

    Befolkningen har krympet svakt de siste fem årene (-3,7 %). Flyttestatistikken viser tydelig netto-utflytting (-6,0 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Nord-Fron.

    Medianinntekt husholdning

    751 000 kr

    Rangering299 / 357
    vs nasjonalt snitt-9,3%

    Boligpris per m²

    14 116 kr/m²

    Rangering34 / 357
    vs nasjonalt snitt-45,9%

    Befolkningsvekst (1 år)

    -1,1 %

    Rangering330 / 357
    vs nasjonalt snitt-437,5%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    -6,0 ‰

    Rangering319 / 357
    vs nasjonalt snitt-220,0%

    Arbeidsledighet

    3,3 %

    Rangering176 / 357
    vs nasjonalt snitt+11,5%

    Medianalder

    49 år

    Rangering288 / 357
    vs nasjonalt snitt+9,1%

    Høyere utdanning

    22,8 %

    Rangering310 / 357
    vs nasjonalt snitt-19,7%

    Folketetthet

    5/km²

    Rangering230 / 357
    vs nasjonalt snitt-90,6%

    Andel i tettsted

    63,1 %

    Rangering161 / 357
    vs nasjonalt snitt+11,9%

    Barnehagedekning 1–5 år

    93,8 %

    Rangering166 / 357
    vs nasjonalt snitt+1,4%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Nord-Fron.

    Arbeiderpartiet fikk 34,1 % av godkjente stemmer i Nord-Fron ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet34,1 %-9,0 %pp
    • Fremskrittspartiet25,6 %+17,3 %pp
    • Senterpartiet20,8 %-9,0 %pp
    • Høyre6,1 %-3,1 %pp
    • Rødt3,9 %+1,9 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti2,4 %-0,2 %pp
    • Kristelig Folkeparti1,4 %+0,3 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne1,0 %+0,3 %pp
    • Venstre0,9 %-0,1 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 17.3 pp, Arbeiderpartiet ned 9.0 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.