Innlandet

    Nord-Aurdal.

    Nord-Aurdal har 6 424 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 745 500 kr, og er rangert som nr. 305 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    6 424
    Areal
    849 km²
    Medianalder
    47 år
    Befolkningsvekst
    -0,5 %

    Profil

    Slik beskrives Nord-Aurdal.

    Nord-Aurdal er en mindre kommune, rangert som nummer 154 av 357 på folketall, med 6 424 innbyggere og dekker 849 km² landareal. Kommunen ligger i Innlandet, med svært spredt bebygd. 56,3 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Nord-Aurdal ligger på 19 335 kr per m², 26 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 745 500 kr, 10 % under nasjonalt snitt. Befolkningen er noe eldre enn snittet med medianalder 47 år. 26,5 % har høyere utdanning, 7 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 2,9 %.

    Befolkningen har holdt seg stabil de siste fem årene (+1,0 %). Flyttestatistikken viser tydelig netto-utflytting (-5,3 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Nord-Aurdal.

    Medianinntekt husholdning

    745 500 kr

    Rangering305 / 357
    vs nasjonalt snitt-9,9%

    Boligpris per m²

    19 335 kr/m²

    Rangering100 / 357
    vs nasjonalt snitt-25,9%

    Befolkningsvekst (1 år)

    -0,5 %

    Rangering287 / 357
    vs nasjonalt snitt-250,0%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    -5,3 ‰

    Rangering312 / 357
    vs nasjonalt snitt-206,0%

    Arbeidsledighet

    2,9 %

    Rangering134 / 357
    vs nasjonalt snitt-2,0%

    Medianalder

    47 år

    Rangering243 / 357
    vs nasjonalt snitt+4,7%

    Høyere utdanning

    26,5 %

    Rangering200 / 357
    vs nasjonalt snitt-6,7%

    Folketetthet

    8/km²

    Rangering184 / 357
    vs nasjonalt snitt-84,9%

    Andel i tettsted

    56,3 %

    Rangering194 / 357
    vs nasjonalt snitt-0,2%

    Barnehagedekning 1–5 år

    93,8 %

    Rangering167 / 357
    vs nasjonalt snitt+1,4%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Nord-Aurdal.

    Arbeiderpartiet fikk 28,8 % av godkjente stemmer i Nord-Aurdal ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet28,8 %+1,8 %pp
    • Fremskrittspartiet26,7 %+16,0 %pp
    • Senterpartiet15,7 %-16,5 %pp
    • Høyre9,5 %-5,4 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne4,2 %+2,2 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti3,8 %-0,6 %pp
    • Rødt2,9 %+0,6 %pp
    • Kristelig Folkeparti2,4 %+1,0 %pp
    • Venstre1,7 %-0,4 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 16.0 pp, Senterpartiet ned 16.5 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.