Trøndelag

    Midtre Gauldal.

    Midtre Gauldal har 6 088 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 815 000 kr, og er rangert som nr. 186 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    6 088
    Areal
    1 803 km²
    Medianalder
    43 år
    Befolkningsvekst
    -0,9 %

    Profil

    Slik beskrives Midtre Gauldal.

    Midtre Gauldal er en mindre kommune, rangert som nummer 160 av 357 på folketall, med 6 088 innbyggere og dekker 1 803 km² landareal. Kommunen ligger i Trøndelag, med svært spredt bebygd. 42,8 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Midtre Gauldal ligger på 24 999 kr per m², 4 % under nasjonalt snitt. Siste fem år har den steget kraftig (+32,0 %).

    Medianinntekten for husholdninger er 815 000 kr, tett opp mot nasjonalt snitt. Befolkningen er noe yngre enn snittet med medianalder 43 år. 20,9 % har høyere utdanning, 26 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 1,8 %.

    Befolkningen har krympet svakt de siste fem årene (-2,5 %). Flyttestatistikken viser tydelig netto-utflytting (-6,7 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Midtre Gauldal.

    Medianinntekt husholdning

    815 000 kr

    Rangering186 / 357
    vs nasjonalt snitt-1,5%
    5 år+22,4 %

    Boligpris per m²

    24 999 kr/m²

    Rangering163 / 357
    vs nasjonalt snitt-4,2%
    5 år+32,0 %

    Befolkningsvekst (1 år)

    -0,9 %

    Rangering313 / 357
    vs nasjonalt snitt-368,7%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    -6,7 ‰

    Rangering324 / 357
    vs nasjonalt snitt-234,0%

    Arbeidsledighet

    1,8 %

    Rangering37 / 357
    vs nasjonalt snitt-39,2%

    Medianalder

    43 år

    Rangering132 / 357
    vs nasjonalt snitt-4,2%

    Høyere utdanning

    20,9 %

    Rangering339 / 357
    vs nasjonalt snitt-26,4%
    5 år+8,8 %

    Folketetthet

    3/km²

    Rangering277 / 357
    vs nasjonalt snitt-94,3%

    Andel i tettsted

    42,8 %

    Rangering246 / 357
    vs nasjonalt snitt-24,1%

    Barnehagedekning 1–5 år

    94,8 %

    Rangering125 / 357
    vs nasjonalt snitt+2,5%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Midtre Gauldal.

    Arbeiderpartiet fikk 29,2 % av godkjente stemmer i Midtre Gauldal ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet29,2 %+2,3 %pp
    • Senterpartiet27,1 %-13,5 %pp
    • Fremskrittspartiet20,4 %+11,8 %pp
    • Høyre6,8 %-1,5 %pp
    • Kristelig Folkeparti3,7 %+0,5 %pp
    • Rødt2,8 %+0,2 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti2,2 %-1,5 %pp
    • Venstre1,3 %-0,1 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne1,1 %+0,4 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 11.8 pp, Senterpartiet ned 13.5 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.