Trøndelag

    Melhus.

    Melhus har 17 828 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 911 900 kr, og er rangert som nr. 55 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    17 828
    Areal
    653 km²
    Medianalder
    40 år
    Befolkningsvekst
    0,1 %

    Profil

    Slik beskrives Melhus.

    Melhus er en mellomstor kommune i nasjonal sammenheng, rangert som nummer 74 av 357 på folketall, med 17 828 innbyggere og dekker 653 km² landareal. Kommunen ligger i Trøndelag, med spredt bebygd. 65,4 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Melhus ligger på 35 862 kr per m², 37 % over nasjonalt snitt. Siste fem år har den steget tydelig (+23,2 %).

    Medianinntekten for husholdninger er 911 900 kr, 10 % over nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig yngre enn nasjonalt snitt med medianalder 40 år. 27,1 % har høyere utdanning, 5 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 2,9 %.

    Befolkningen har vokst tydelig de siste fem årene (+5,2 %). Flyttestatistikken viser balansert flyttestrøm (-0,3 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Melhus.

    Medianinntekt husholdning

    911 900 kr

    Rangering55 / 357
    vs nasjonalt snitt+10,2%
    5 år+22,9 %

    Boligpris per m²

    35 862 kr/m²

    Rangering233 / 357
    vs nasjonalt snitt+37,4%
    5 år+23,2 %

    Befolkningsvekst (1 år)

    0,1 %

    Rangering216 / 357
    vs nasjonalt snitt-71,9%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    -0,3 ‰

    Rangering262 / 357
    vs nasjonalt snitt-106,0%

    Arbeidsledighet

    2,9 %

    Rangering137 / 357
    vs nasjonalt snitt-2,0%

    Medianalder

    40 år

    Rangering50 / 357
    vs nasjonalt snitt-10,9%

    Høyere utdanning

    27,1 %

    Rangering182 / 357
    vs nasjonalt snitt-4,6%
    5 år+10,6 %

    Folketetthet

    27/km²

    Rangering112 / 357
    vs nasjonalt snitt-49,1%

    Andel i tettsted

    65,4 %

    Rangering146 / 357
    vs nasjonalt snitt+16,0%

    Barnehagedekning 1–5 år

    92,8 %

    Rangering209 / 357
    vs nasjonalt snitt+0,3%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Melhus.

    Arbeiderpartiet fikk 29,2 % av godkjente stemmer i Melhus ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet29,2 %+0,6 %pp
    • Fremskrittspartiet25,9 %+14,8 %pp
    • Senterpartiet13,0 %-12,4 %pp
    • Høyre9,7 %-4,7 %pp
    • Kristelig Folkeparti4,7 %+0,3 %pp
    • Rødt3,9 %+0,8 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti3,5 %-1,5 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne2,7 %+0,9 %pp
    • Venstre1,9 %-0,1 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 14.8 pp, Senterpartiet ned 12.4 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.