Trøndelag

    Malvik.

    Malvik har 14 961 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 1 017 100 kr, og er rangert som nr. 15 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    14 961
    Areal
    162 km²
    Medianalder
    40 år
    Befolkningsvekst
    -0,4 %

    Profil

    Slik beskrives Malvik.

    Malvik er en mindre kommune, rangert som nummer 83 av 357 på folketall, med 14 961 innbyggere og dekker 162 km² landareal. Kommunen ligger i Trøndelag, med moderat befolkningstetthet. 88,3 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Malvik ligger på 41 087 kr per m², 57 % over nasjonalt snitt. Siste fem år har den steget tydelig (+28,4 %).

    Medianinntekten for husholdninger er 1 017 100 kr, 23 % over nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig yngre enn nasjonalt snitt med medianalder 40 år. 39,3 % har høyere utdanning, 38 % over nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 3,1 %.

    Befolkningen har vokst tydelig de siste fem årene (+4,4 %). Flyttestatistikken viser tydelig netto-utflytting (-7,1 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Malvik.

    Medianinntekt husholdning

    1 017 100 kr

    Rangering15 / 357
    vs nasjonalt snitt+22,9%
    5 år+22,4 %

    Boligpris per m²

    41 087 kr/m²

    Rangering257 / 357
    vs nasjonalt snitt+57,5%
    5 år+28,4 %

    Befolkningsvekst (1 år)

    -0,4 %

    Rangering279 / 357
    vs nasjonalt snitt-228,1%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    -7,1 ‰

    Rangering326 / 357
    vs nasjonalt snitt-242,0%

    Arbeidsledighet

    3,1 %

    Rangering159 / 357
    vs nasjonalt snitt+4,7%

    Medianalder

    40 år

    Rangering51 / 357
    vs nasjonalt snitt-10,9%

    Høyere utdanning

    39,3 %

    Rangering24 / 357
    vs nasjonalt snitt+38,4%
    5 år+8,6 %

    Folketetthet

    92/km²

    Rangering46 / 357
    vs nasjonalt snitt+73,6%

    Andel i tettsted

    88,3 %

    Rangering44 / 357
    vs nasjonalt snitt+56,6%

    Barnehagedekning 1–5 år

    91,6 %

    Rangering255 / 357
    vs nasjonalt snitt-1,0%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Malvik.

    Arbeiderpartiet fikk 34,7 % av godkjente stemmer i Malvik ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet34,7 %+0,6 %pp
    • Fremskrittspartiet21,7 %+12,1 %pp
    • Høyre12,9 %-4,4 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti5,5 %-2,6 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne5,2 %+1,2 %pp
    • Rødt5,1 %
    • Senterpartiet5,0 %-7,1 %pp
    • Venstre3,3 %-0,4 %pp
    • Kristelig Folkeparti2,3 %+0,3 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 12.1 pp, Senterpartiet ned 7.1 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.