Troms

    Målselv.

    Målselv har 6 819 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 818 700 kr, og er rangert som nr. 178 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Fylke
    Troms
    Innbyggere
    6 819
    Areal
    3 203 km²
    Medianalder
    40 år
    Befolkningsvekst
    0,4 %

    Profil

    Slik beskrives Målselv.

    Målselv er en mindre kommune, rangert som nummer 148 av 357 på folketall, med 6 819 innbyggere og dekker 3 203 km² landareal. Kommunen ligger i Troms, med svært spredt bebygd. 57,1 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Målselv ligger på 16 835 kr per m², 35 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 818 700 kr, tett opp mot nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig yngre enn nasjonalt snitt med medianalder 40 år. 28,6 % har høyere utdanning, tett opp mot nasjonalt snitt.

    Befolkningen økte med 0,4 % siste år. Flyttestatistikken viser tydelig netto-innflytting (+5,4 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Målselv.

    Medianinntekt husholdning

    818 700 kr

    Rangering178 / 357
    vs nasjonalt snitt-1,1%

    Boligpris per m²

    16 835 kr/m²

    Rangering73 / 357
    vs nasjonalt snitt-35,5%

    Befolkningsvekst (1 år)

    0,4 %

    Rangering177 / 357
    vs nasjonalt snitt+15,6%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +5,4 ‰

    Rangering152 / 357
    vs nasjonalt snitt+8,0%

    Medianalder

    40 år

    Rangering52 / 357
    vs nasjonalt snitt-10,9%

    Høyere utdanning

    28,6 %

    Rangering139 / 357
    vs nasjonalt snitt+0,7%

    Folketetthet

    2/km²

    Rangering309 / 357
    vs nasjonalt snitt-96,2%

    Andel i tettsted

    57,1 %

    Rangering187 / 357
    vs nasjonalt snitt+1,2%

    Barnehagedekning 1–5 år

    90,4 %

    Rangering275 / 357
    vs nasjonalt snitt-2,3%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Målselv.

    Arbeiderpartiet fikk 33,5 % av godkjente stemmer i Målselv ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet33,5 %
    • Fremskrittspartiet23,4 %
    • Senterpartiet14,0 %
    • Høyre9,1 %
    • Rødt6,0 %
    • Sosialistisk Venstreparti3,7 %
    • Venstre2,0 %
    • Kristelig Folkeparti1,8 %
    • Miljøpartiet de Grønne1,7 %

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.