Agder

    Lyngdal.

    Lyngdal har 10 922 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 842 600 kr, og er rangert som nr. 124 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Fylke
    Agder
    Innbyggere
    10 922
    Areal
    606 km²
    Medianalder
    39 år
    Befolkningsvekst
    0,5 %

    Profil

    Slik beskrives Lyngdal.

    Lyngdal er en mindre kommune, rangert som nummer 108 av 357 på folketall, med 10 922 innbyggere og dekker 606 km² landareal. Kommunen ligger i Agder, med spredt bebygd. 57,2 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Lyngdal ligger på 23 223 kr per m², 11 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 842 600 kr, tett opp mot nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig yngre enn nasjonalt snitt med medianalder 39 år. 25,5 % har høyere utdanning, 10 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 3,0 %.

    Befolkningen har vokst tydelig de siste fem årene (+4,4 %). Flyttestatistikken viser balansert flyttestrøm (+2,9 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Lyngdal.

    Medianinntekt husholdning

    842 600 kr

    Rangering124 / 357
    vs nasjonalt snitt+1,8%

    Boligpris per m²

    23 223 kr/m²

    Rangering140 / 357
    vs nasjonalt snitt-11,0%

    Befolkningsvekst (1 år)

    0,5 %

    Rangering154 / 357
    vs nasjonalt snitt+53,1%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +2,9 ‰

    Rangering203 / 357
    vs nasjonalt snitt-42,0%

    Arbeidsledighet

    3,0 %

    Rangering147 / 357
    vs nasjonalt snitt+1,4%

    Medianalder

    39 år

    Rangering34 / 357
    vs nasjonalt snitt-13,1%

    Høyere utdanning

    25,5 %

    Rangering227 / 357
    vs nasjonalt snitt-10,2%

    Folketetthet

    18/km²

    Rangering136 / 357
    vs nasjonalt snitt-66,0%

    Andel i tettsted

    57,2 %

    Rangering186 / 357
    vs nasjonalt snitt+1,4%

    Barnehagedekning 1–5 år

    82,7 %

    Rangering335 / 357
    vs nasjonalt snitt-10,6%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Fremskrittspartiet størst i Lyngdal.

    Fremskrittspartiet fikk 34,2 % av godkjente stemmer i Lyngdal ved siste stortingsvalg.

    • Fremskrittspartiet34,2 %+16,7 %pp
    • Kristelig Folkeparti21,3 %
    • Arbeiderpartiet14,6 %+1,1 %pp
    • Høyre10,8 %-9,4 %pp
    • Senterpartiet6,5 %-8,8 %pp
    • Rødt2,7 %+0,7 %pp
    • Venstre1,7 %-0,1 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne1,5 %+0,2 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti1,5 %-1,0 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 16.7 pp, Høyre ned 9.4 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.