Nordland

    Lurøy.

    Lurøy har 1 953 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 790 000 kr, og er rangert som nr. 236 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    1 953
    Areal
    258 km²
    Medianalder
    46 år
    Befolkningsvekst
    0,3 %

    Profil

    Slik beskrives Lurøy.

    Lurøy er en av landets minste kommuner, rangert som nummer 285 av 357 på folketall, med 1 953 innbyggere og dekker 258 km² landareal. Kommunen ligger i Nordland, med svært spredt bebygd. 27,2 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Lurøy ligger på 16 222 kr per m², 38 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 790 000 kr, 5 % under nasjonalt snitt. Befolkningen er noe eldre enn snittet med medianalder 46 år. 24,6 % har høyere utdanning, 13 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 1,8 %.

    Befolkningen har vokst tydelig de siste fem årene (+4,1 %). Flyttestatistikken viser tydelig netto-innflytting (+8,2 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Lurøy.

    Medianinntekt husholdning

    790 000 kr

    Rangering236 / 357
    vs nasjonalt snitt-4,6%
    5 år+20,1 %

    Boligpris per m²

    16 222 kr/m²

    Rangering61 / 357
    vs nasjonalt snitt-37,8%

    Befolkningsvekst (1 år)

    0,3 %

    Rangering192 / 357
    vs nasjonalt snitt-18,8%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +8,2 ‰

    Rangering95 / 357
    vs nasjonalt snitt+64,0%

    Arbeidsledighet

    1,8 %

    Rangering33 / 357
    vs nasjonalt snitt-39,2%
    5 år-14,3 %

    Medianalder

    46 år

    Rangering212 / 357
    vs nasjonalt snitt+2,4%

    Høyere utdanning

    24,6 %

    Rangering259 / 357
    vs nasjonalt snitt-13,4%
    5 år+16,0 %

    Folketetthet

    8/km²

    Rangering181 / 357
    vs nasjonalt snitt-84,9%

    Andel i tettsted

    27,2 %

    Rangering309 / 357
    vs nasjonalt snitt-51,8%

    Barnehagedekning 1–5 år

    92,5 %

    Rangering216 / 357
    vs nasjonalt snitt0,0%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Lurøy.

    Arbeiderpartiet fikk 29,6 % av godkjente stemmer i Lurøy ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet29,6 %+5,0 %pp
    • Fremskrittspartiet23,3 %+9,2 %pp
    • Høyre13,9 %-0,8 %pp
    • Senterpartiet10,7 %-18,2 %pp
    • Rødt7,6 %+2,2 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti3,6 %-0,9 %pp
    • Kristelig Folkeparti3,5 %+1,4 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne2,4 %+1,0 %pp
    • Venstre1,5 %+0,2 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 9.2 pp, Senterpartiet ned 18.2 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.