Innlandet

    Lom.

    Lom har 2 239 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 807 000 kr, og er rangert som nr. 206 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    2 239
    Areal
    1 887 km²
    Medianalder
    48 år
    Befolkningsvekst
    1,1 %

    Profil

    Slik beskrives Lom.

    Lom er en av landets minste kommuner, rangert som nummer 270 av 357 på folketall, med 2 239 innbyggere og dekker 1 887 km² landareal. Kommunen ligger i Innlandet, med svært spredt bebygd. 38,5 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Medianinntekten for husholdninger er 807 000 kr, tett opp mot nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig eldre enn nasjonalt snitt med medianalder 48 år. 25,8 % har høyere utdanning, 9 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 2,2 %.

    Befolkningen har holdt seg stabil de siste fem årene (+1,6 %). Flyttestatistikken viser stor netto-innflytting (+13,9 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Lom.

    Medianinntekt husholdning

    807 000 kr

    Rangering206 / 357
    vs nasjonalt snitt-2,5%

    Befolkningsvekst (1 år)

    1,1 %

    Rangering68 / 357
    vs nasjonalt snitt+237,5%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +13,9 ‰

    Rangering42 / 357
    vs nasjonalt snitt+178,0%

    Arbeidsledighet

    2,2 %

    Rangering69 / 357
    vs nasjonalt snitt-25,7%

    Medianalder

    48 år

    Rangering268 / 357
    vs nasjonalt snitt+6,9%

    Høyere utdanning

    25,8 %

    Rangering219 / 357
    vs nasjonalt snitt-9,2%

    Folketetthet

    1/km²

    Rangering327 / 357
    vs nasjonalt snitt-98,1%

    Andel i tettsted

    38,5 %

    Rangering258 / 357
    vs nasjonalt snitt-31,7%

    Barnehagedekning 1–5 år

    86,9 %

    Rangering313 / 357
    vs nasjonalt snitt-6,1%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Senterpartiet størst i Lom.

    Senterpartiet fikk 59,2 % av godkjente stemmer i Lom ved siste stortingsvalg.

    • Senterpartiet59,2 %+9,1 %pp
    • Fremskrittspartiet12,2 %+6,7 %pp
    • Arbeiderpartiet8,6 %-18,5 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti6,9 %+1,3 %pp
    • Rødt5,3 %+2,5 %pp
    • Høyre1,8 %-2,8 %pp
    • Venstre1,4 %+0,9 %pp
    • Kristelig Folkeparti1,3 %+0,7 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne0,9 %-0,1 %pp

    Siden 2021: Senterpartiet opp 9.1 pp, Arbeiderpartiet ned 18.5 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.