Vestland

    Høyanger.

    Høyanger har 3 883 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 817 500 kr, og er rangert som nr. 180 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    3 883
    Areal
    928 km²
    Medianalder
    49 år
    Befolkningsvekst
    -0,3 %

    Profil

    Slik beskrives Høyanger.

    Høyanger er en av landets minste kommuner, rangert som nummer 209 av 357 på folketall, med 3 883 innbyggere og dekker 928 km² landareal. Kommunen ligger i Vestland, med svært spredt bebygd. 64,1 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Høyanger ligger på 11 442 kr per m², 56 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 817 500 kr, tett opp mot nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig eldre enn nasjonalt snitt med medianalder 49 år. 24,3 % har høyere utdanning, 14 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 2,7 %.

    Befolkningen har krympet svakt de siste fem årene (-4,1 %). Flyttestatistikken viser tydelig netto-innflytting (+6,2 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Høyanger.

    Medianinntekt husholdning

    817 500 kr

    Rangering180 / 357
    vs nasjonalt snitt-1,2%

    Boligpris per m²

    11 442 kr/m²

    Rangering9 / 357
    vs nasjonalt snitt-56,2%

    Befolkningsvekst (1 år)

    -0,3 %

    Rangering255 / 357
    vs nasjonalt snitt-187,5%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +6,2 ‰

    Rangering134 / 357
    vs nasjonalt snitt+24,0%

    Arbeidsledighet

    2,7 %

    Rangering115 / 357
    vs nasjonalt snitt-8,8%

    Medianalder

    49 år

    Rangering295 / 357
    vs nasjonalt snitt+9,1%

    Høyere utdanning

    24,3 %

    Rangering272 / 357
    vs nasjonalt snitt-14,4%

    Folketetthet

    4/km²

    Rangering253 / 357
    vs nasjonalt snitt-92,5%

    Andel i tettsted

    64,1 %

    Rangering156 / 357
    vs nasjonalt snitt+13,7%

    Barnehagedekning 1–5 år

    95,0 %

    Rangering117 / 357
    vs nasjonalt snitt+2,7%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Høyanger.

    Arbeiderpartiet fikk 35,0 % av godkjente stemmer i Høyanger ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet35,0 %-0,1 %pp
    • Fremskrittspartiet19,6 %+11,6 %pp
    • Senterpartiet13,9 %-11,4 %pp
    • Rødt10,9 %+2,0 %pp
    • Høyre8,1 %-1,2 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti3,7 %-1,9 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne1,8 %+0,5 %pp
    • Kristelig Folkeparti1,7 %-0,1 %pp
    • Venstre0,9 %-0,4 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 11.6 pp, Senterpartiet ned 11.4 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.