Innlandet

    Gausdal.

    Gausdal har 6 147 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 791 600 kr, og er rangert som nr. 235 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    6 147
    Areal
    1 146 km²
    Medianalder
    48 år
    Befolkningsvekst
    -0,4 %

    Profil

    Slik beskrives Gausdal.

    Gausdal er en mindre kommune, rangert som nummer 158 av 357 på folketall, med 6 147 innbyggere og dekker 1 146 km² landareal. Kommunen ligger i Innlandet, med svært spredt bebygd. 47,5 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Gausdal ligger på 17 231 kr per m², 34 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 791 600 kr, 4 % under nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig eldre enn nasjonalt snitt med medianalder 48 år. 24,8 % har høyere utdanning, 13 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 1,9 %.

    Befolkningen har holdt seg stabil de siste fem årene (+2,1 %). Flyttestatistikken viser balansert flyttestrøm (+1,0 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Gausdal.

    Medianinntekt husholdning

    791 600 kr

    Rangering235 / 357
    vs nasjonalt snitt-4,4%

    Boligpris per m²

    17 231 kr/m²

    Rangering80 / 357
    vs nasjonalt snitt-34,0%

    Befolkningsvekst (1 år)

    -0,4 %

    Rangering282 / 357
    vs nasjonalt snitt-237,5%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +1,0 ‰

    Rangering243 / 357
    vs nasjonalt snitt-80,0%

    Arbeidsledighet

    1,9 %

    Rangering43 / 357
    vs nasjonalt snitt-35,8%

    Medianalder

    48 år

    Rangering270 / 357
    vs nasjonalt snitt+6,9%

    Høyere utdanning

    24,8 %

    Rangering255 / 357
    vs nasjonalt snitt-12,7%

    Folketetthet

    5/km²

    Rangering231 / 357
    vs nasjonalt snitt-90,6%

    Andel i tettsted

    47,5 %

    Rangering229 / 357
    vs nasjonalt snitt-15,8%

    Barnehagedekning 1–5 år

    92,9 %

    Rangering203 / 357
    vs nasjonalt snitt+0,4%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Gausdal.

    Arbeiderpartiet fikk 36,1 % av godkjente stemmer i Gausdal ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet36,1 %-1,4 %pp
    • Senterpartiet21,4 %-14,5 %pp
    • Fremskrittspartiet19,5 %+12,1 %pp
    • Høyre4,7 %-1,5 %pp
    • Rødt4,5 %+1,4 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti4,3 %+0,5 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne2,4 %+0,6 %pp
    • Venstre1,9 %+0,4 %pp
    • Kristelig Folkeparti1,7 %+0,7 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 12.1 pp, Senterpartiet ned 14.5 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.