Innlandet

    Engerdal.

    Engerdal har 1 287 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 752 800 kr, og er rangert som nr. 296 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    1 287
    Areal
    1 916 km²
    Medianalder
    54 år
    Befolkningsvekst
    -2,9 %

    Profil

    Slik beskrives Engerdal.

    Engerdal er en av landets minste kommuner, rangert som nummer 313 av 357 på folketall, med 1 287 innbyggere og dekker 1 916 km² landareal. Kommunen ligger i Innlandet, med svært spredt bebygd. 21,6 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Medianinntekten for husholdninger er 752 800 kr, 9 % under nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig eldre enn nasjonalt snitt med medianalder 54 år. 25,3 % har høyere utdanning, 11 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 3,3 %.

    Befolkningen har holdt seg stabil de siste fem årene (+3,0 %). Flyttestatistikken viser stor netto-utflytting (-23,0 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Engerdal.

    Medianinntekt husholdning

    752 800 kr

    Rangering296 / 357
    vs nasjonalt snitt-9,1%

    Befolkningsvekst (1 år)

    -2,9 %

    Rangering353 / 357
    vs nasjonalt snitt-1018,8%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    -23,0 ‰

    Rangering346 / 357
    vs nasjonalt snitt-560,0%

    Arbeidsledighet

    3,3 %

    Rangering175 / 357
    vs nasjonalt snitt+11,5%

    Medianalder

    54 år

    Rangering353 / 357
    vs nasjonalt snitt+20,3%

    Høyere utdanning

    25,3 %

    Rangering237 / 357
    vs nasjonalt snitt-10,9%

    Folketetthet

    1/km²

    Rangering322 / 357
    vs nasjonalt snitt-98,1%

    Andel i tettsted

    21,6 %

    Rangering324 / 357
    vs nasjonalt snitt-61,7%

    Barnehagedekning 1–5 år

    81,6 %

    Rangering340 / 357
    vs nasjonalt snitt-11,8%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Engerdal.

    Arbeiderpartiet fikk 31,3 % av godkjente stemmer i Engerdal ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet31,3 %+4,9 %pp
    • Senterpartiet29,5 %-20,4 %pp
    • Fremskrittspartiet14,8 %+8,6 %pp
    • Høyre8,0 %-0,3 %pp
    • Rødt6,0 %+4,0 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti3,6 %+0,6 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne1,3 %-0,8 %pp
    • Kristelig Folkeparti0,7 %+0,7 %pp
    • Venstre0,7 %+0,2 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 8.6 pp, Senterpartiet ned 20.4 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.