Telemark

    Drangedal.

    Drangedal har 4 056 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 747 000 kr, og er rangert som nr. 302 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    4 056
    Areal
    995 km²
    Medianalder
    46 år
    Befolkningsvekst
    -0,3 %

    Profil

    Slik beskrives Drangedal.

    Drangedal er en av landets minste kommuner, rangert som nummer 202 av 357 på folketall, med 4 056 innbyggere og dekker 995 km² landareal. Kommunen ligger i Telemark, med svært spredt bebygd. 40,1 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Drangedal ligger på 14 429 kr per m², 45 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 747 000 kr, 10 % under nasjonalt snitt. Befolkningen er noe eldre enn snittet med medianalder 46 år. 21,7 % har høyere utdanning, 24 % under nasjonalt snitt.

    Befolkningen krympet 0,3 % siste år. Flyttestatistikken viser tydelig netto-innflytting (+3,4 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Drangedal.

    Medianinntekt husholdning

    747 000 kr

    Rangering302 / 357
    vs nasjonalt snitt-9,8%

    Boligpris per m²

    14 429 kr/m²

    Rangering36 / 357
    vs nasjonalt snitt-44,7%

    Befolkningsvekst (1 år)

    -0,3 %

    Rangering252 / 357
    vs nasjonalt snitt-184,4%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +3,4 ‰

    Rangering193 / 357
    vs nasjonalt snitt-32,0%

    Medianalder

    46 år

    Rangering221 / 357
    vs nasjonalt snitt+2,4%

    Høyere utdanning

    21,7 %

    Rangering328 / 357
    vs nasjonalt snitt-23,6%

    Folketetthet

    4/km²

    Rangering247 / 357
    vs nasjonalt snitt-92,5%

    Andel i tettsted

    40,1 %

    Rangering253 / 357
    vs nasjonalt snitt-28,9%

    Barnehagedekning 1–5 år

    88,2 %

    Rangering306 / 357
    vs nasjonalt snitt-4,6%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Drangedal.

    Arbeiderpartiet fikk 34,0 % av godkjente stemmer i Drangedal ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet34,0 %
    • Fremskrittspartiet26,3 %
    • Senterpartiet12,2 %
    • Rødt5,8 %
    • Kristelig Folkeparti5,4 %
    • Høyre5,0 %
    • Sosialistisk Venstreparti3,4 %
    • Miljøpartiet de Grønne2,3 %
    • Venstre1,3 %

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.