Vestland

    Bremanger.

    Bremanger har 3 381 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 838 500 kr, og er rangert som nr. 131 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    3 381
    Areal
    786 km²
    Medianalder
    49 år
    Befolkningsvekst
    0,6 %

    Profil

    Slik beskrives Bremanger.

    Bremanger er en av landets minste kommuner, rangert som nummer 218 av 357 på folketall, med 3 381 innbyggere og dekker 786 km² landareal. Kommunen ligger i Vestland, med svært spredt bebygd. 44,7 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Bremanger ligger på 13 272 kr per m², 49 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 838 500 kr, tett opp mot nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig eldre enn nasjonalt snitt med medianalder 49 år. 23,3 % har høyere utdanning, 18 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 2,4 %.

    Befolkningen har krympet tydelig de siste fem årene (-6,0 %). Flyttestatistikken viser tydelig netto-innflytting (+9,8 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Bremanger.

    Medianinntekt husholdning

    838 500 kr

    Rangering131 / 357
    vs nasjonalt snitt+1,3%

    Boligpris per m²

    13 272 kr/m²

    Rangering22 / 357
    vs nasjonalt snitt-49,1%

    Befolkningsvekst (1 år)

    0,6 %

    Rangering130 / 357
    vs nasjonalt snitt+87,5%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +9,8 ‰

    Rangering80 / 357
    vs nasjonalt snitt+96,0%

    Arbeidsledighet

    2,4 %

    Rangering83 / 357
    vs nasjonalt snitt-18,9%

    Medianalder

    49 år

    Rangering296 / 357
    vs nasjonalt snitt+9,1%

    Høyere utdanning

    23,3 %

    Rangering300 / 357
    vs nasjonalt snitt-18,0%

    Folketetthet

    4/km²

    Rangering254 / 357
    vs nasjonalt snitt-92,5%

    Andel i tettsted

    44,7 %

    Rangering242 / 357
    vs nasjonalt snitt-20,7%

    Barnehagedekning 1–5 år

    97,1 %

    Rangering51 / 357
    vs nasjonalt snitt+5,0%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Arbeiderpartiet størst i Bremanger.

    Arbeiderpartiet fikk 29,3 % av godkjente stemmer i Bremanger ved siste stortingsvalg.

    • Arbeiderpartiet29,3 %+3,2 %pp
    • Fremskrittspartiet25,7 %+14,0 %pp
    • Senterpartiet13,5 %-11,7 %pp
    • Høyre10,3 %-3,8 %pp
    • Rødt5,3 %-0,8 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti4,3 %-0,6 %pp
    • Kristelig Folkeparti4,0 %
    • Venstre3,2 %
    • Miljøpartiet de Grønne1,5 %-0,1 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 14.0 pp, Senterpartiet ned 11.7 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.