Vestland

    Bømlo.

    Bømlo har 12 531 innbyggere, en gjennomsnittsinntekt på 968 100 kr, og er rangert som nr. 28 av 357 kommuner på inntekt.

    Kort oppsummert

    Innbyggere
    12 531
    Areal
    236 km²
    Medianalder
    41 år
    Befolkningsvekst
    1,3 %

    Profil

    Slik beskrives Bømlo.

    Bømlo er en mindre kommune, rangert som nummer 97 av 357 på folketall, med 12 531 innbyggere og dekker 236 km² landareal. Kommunen ligger i Vestland, med moderat befolkningstetthet. 60,6 % av innbyggerne bor i tettsted.

    Boligprisen i Bømlo ligger på 19 650 kr per m², 25 % under nasjonalt snitt.

    Medianinntekten for husholdninger er 968 100 kr, 17 % over nasjonalt snitt. Befolkningen er tydelig yngre enn nasjonalt snitt med medianalder 41 år. 27,1 % har høyere utdanning, 5 % under nasjonalt snitt. Arbeidsledigheten er 3,1 %.

    Befolkningen har vokst tydelig de siste fem årene (+4,8 %). Flyttestatistikken viser stor netto-innflytting (+11,8 ‰).

    Sammenligningene over er mot nasjonalt snitt for alle 357 kommuner. Verdier er hentet fra SSBs siste publiserte tall. Mer i ordlista.

    Nøkkeltall

    Slik står Bømlo.

    Medianinntekt husholdning

    968 100 kr

    Rangering28 / 357
    vs nasjonalt snitt+17,0%

    Boligpris per m²

    19 650 kr/m²

    Rangering107 / 357
    vs nasjonalt snitt-24,7%

    Befolkningsvekst (1 år)

    1,3 %

    Rangering46 / 357
    vs nasjonalt snitt+318,8%

    Nettoinnflytting per 1000 innb.

    +11,8 ‰

    Rangering61 / 357
    vs nasjonalt snitt+136,0%

    Arbeidsledighet

    3,1 %

    Rangering155 / 357
    vs nasjonalt snitt+4,7%

    Medianalder

    41 år

    Rangering67 / 357
    vs nasjonalt snitt-8,7%

    Høyere utdanning

    27,1 %

    Rangering181 / 357
    vs nasjonalt snitt-4,6%

    Folketetthet

    53/km²

    Rangering69 / 357
    vs nasjonalt snitt0,0%

    Andel i tettsted

    60,6 %

    Rangering172 / 357
    vs nasjonalt snitt+7,4%

    Barnehagedekning 1–5 år

    95,1 %

    Rangering114 / 357
    vs nasjonalt snitt+2,8%

    Usikker på hva tallene betyr? Les forklaringene.

    Stortingsvalget 2025

    Fremskrittspartiet størst i Bømlo.

    Fremskrittspartiet fikk 31,7 % av godkjente stemmer i Bømlo ved siste stortingsvalg.

    • Fremskrittspartiet31,7 %+13,5 %pp
    • Arbeiderpartiet22,2 %+3,2 %pp
    • Høyre13,6 %-8,7 %pp
    • Kristelig Folkeparti12,0 %-1,0 %pp
    • Senterpartiet5,4 %-6,1 %pp
    • Rødt3,3 %+1,1 %pp
    • Sosialistisk Venstreparti2,8 %-1,2 %pp
    • Miljøpartiet de Grønne2,2 %+0,3 %pp
    • Venstre1,7 %-0,7 %pp

    Siden 2021: Fremskrittspartiet opp 13.5 pp, Høyre ned 8.7 pp.

    Lignende kommuner

    Sammenlignbare på størrelse og økonomi.

    Kilder

    Hvor tallene kommer fra.

    Alle data er hentet fra Statistisk sentralbyrås åpne PxWebAPI. Befolkning fra tabell 06913, inntekt fra 06944, boligpriser fra 07241, arbeidsledighet fra 10540. Sist oppdatert: 2024.